تاریخچه BICSI

نخستین بار در سال 1973 میلادی تعدادی از مشاوران صنایع ساختمان  در یک گردهمایی آموزشی مشترک سالانه ایده تشکیل انجمنی غیرانتفاعی را مطرح کردند.

بعد‌ها این ایده به صورت رسمی تحقق یافت و انجمن سرویس بین‌المللی مشاوران صنعت ساختمان (Building Industry Consulting Service International) تأسیس شد.

در حقیقت، هدف اصلی ‌این انجمن یکپارچه و همسوسازی فعالان حوزه سیستم‌های انتقال اطلاعات بود که در نهایت باید در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می گرفت.

 

 

شکل 1 

در طول سه سال اول تأسیس انجمن، تعداد اعضای آن به 132 عضو رسید و پس از آن در سال 1984 برای اولین بار برنامه‌ای مشترک تحت عنوان RCDD (سرنام Registered Communication Distribution Designer) به معنی طراح رسمی توزیع‌های مخابراتی مطرح شد و بعد‌ها مدرکی را با همین نام معرفی کرده ‌ و تا امروز بارها مورد بازبینی و تغییر قرار گرفته و به‌روزرسانی شده است.

یک‌سال بعد، اولین نسخه کتاب راهنمای روش‌های توزیع مخابراتی یا TDMM (سرنام Telecommunication Distribution Methods Manual) انتشار یافت. این کتاب نیز با تغییرات و پیشرفت‌های فناوری بارها به‌روزرسانی و تجدید چاپ شده است و امروزه نسخه شماره یازده این کتاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با گذشت زمان ارزش و اعتبار این انجمن بیشتر می‌شد، به طوری‌که پس از گذشت حدود بیست سال تعداد اعضای رسمی آن به بیش از ده هزار نفر رسید و انجمن یک‌سال بعد اولین کنفرانس بین‌المللی خود را در کشور آلمان برگزار کرد و تنها سه سال بعد در بیش از 85 کشور دنیا تعداد اعضا دو برابر شد.

 

 

شکل 2 

در سال 2004 مباحث مربوط به طراحی و نصب سیستم‌های بی‌سیم به دوره‌های آموزشی بیکسی اضافه شد.

در سال 2006 تعداد اعضا ی طراح با مدرک RCDD در حدود ده کشور دنیا به  هفت‌هزار نفر رسید و راهنمای طراحی امنیت نیز در این سال معرفی شد.

در شکل 1 می‌توانید نمایی از رشد اعضای دارای مدرک RCDDرا از سال 1986 تا 2006 مشاهده کنید.

همچنین می‌توانید نمودار رشد اعضای نصاب با مدرک Installerرا دریک دوره بیست ساله از سال 1986 تا 2006 میلادی در شکل 2 مشاهده کنید.

مدارک انجمن بیکسی

در ادامه به مدارک ارائه شده از سوی بیکسی نگاهی خواهیم داشت.

1- مدرک RCDD
معتبرترین مدرک بین‌المللی در زمینه طراحی سیستم‌های انتقال داده اعم از صوت، تصویر، داده و همچنین برق ولتاژ پایین RCD (سرنام Registered Communications Distribution Design) است که کلیه موارد  مربوط به طراحی ITS را شامل می‌شود.

واژه طراحی در این انجمن به ایجاد، طرح‌ریزی، یکپارچه سازی یا مدیریت پروژه‌ها در حوزه سیستم‌های انتقال اطلاعات گفته می‌شود.

برای اخذ این مدرک حداقل به دوسال تجربه عملی مرتبط در حوزه ITS (سرنام Information Transport System) نیاز است. افزون بر این، داشتن حداقل سه رضایت‌نامه از سازمان‌هایی که قبلاً در آن با عنوان طراح فعالیت داشته‌اید و یک رزومه کاری از کلیه کارهای طراحی که انجام داده‌اید، از ملزومات است.

در ضمن پرداخت مبلغ 295 دلار برای اعضای انجمن یا 495 دلار برای افراد غیر عضو بابت گواهی‌نامه RCDD به اضافه صد دلار برای شرکت در امتحان نیز لازم است.

پس از فراهم کردن این مقدمات بیکسی زمانی را برای تأیید مدارک ارائه‌شده صرف می‌کند و در صورت احراز مدارک دریافت‌شده شخص می‌تواند تا حداقل یک‌سال بعد در جلسه امتحان شرکت کند، برخلاف مدارکی مانند مدارک شرکت مایکروسافت و سیسکو که تنها با پرداخت مبالغ مربوط به شرکت در امتحان می‌توان به مراکز آزمون متصل شده و در امتحان شرکت کرد.

در حال حاضر، مرجع اصلی سؤالات این امتحان نسخه یازده کتاب راهنمای روش‌های توزیع مخابراتی یا TDMM بوده که شامل سرفصل‌های زیر است:

 

 Principles of transmission -
 Electromagnetic compatibility -
 Work areas -
Horizontal distribution systems -
 Backbone distribution systems -
 Telecommunications spaces -
Firestopping -
 Grounding and bonding and Protection -
 Power Distribution -
Telecommunications Administration -
 Data Network Design -
 Wireless -
 Customer-Owned Outside Plant -

هر امتحان شامل 280 سؤال از کتاب TDMM بوده که به صورت چهار گزینه‌ای با جواب‌های غلط یا درست یا کتبی است.  استفاده از کتاب در امتحان ممنوع بوده و اگر شخصی بار اول قبول نشد، دوبار دیگر می‌تواند در طول یک‌سال در امتحان شرکت کند.

زمان و محل امتحانات RCDD در سایت رسمی بیکسی به آدرس
www.bicsi.org قابل دسترسی است.

به دلیل تغییرات سریعی که در فناوری‌های مربوط به این حوزه اتفاق می‌افتد، این مدرک سه سال اعتبار دارد و در طول این سه سال شخص دارنده مدرک باید حداقل 45 امتیاز فنی را تحت عنوان CEC (سرنام Continuing Education Credits) کسب کند که از طریق شرکت در کنفرانس‌های مختلف این انجمن در کلیه کشورها و همچنین شرکت در دوره‌های آموزشی شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات ITS به‌دست می‌آید.

نکته جالب توجه این که اعضای این انجمن نیز همانند پزشکان پس از اخذ مدرک و قبل از شروع کار ملزم هستند که با منشور اخلاقی بیکسی آشنا شده و مواردی  را که به مقید بودن به وجدان کاری و پذیرش مسئولیت اعمال و تصمیم گیری‌ها و موارد دیگری مانند بی‌تفاوت نبودن نسبت به اشتباه‌های دیگران مربوط است، رعایت کنند.

پیش‌نیازهای ضروری، اما غیررسمی

بیکسی همواره برای طراحان و کسانی که قصد دریافت مدرک RCDD را دارند آشنایی با مواردی مانند کابل و انتخاب مسیرهای بهینه، انواع داکت، رک‌ها، نقشه‌کشی ساختمان، برق، مخابرات، درخواست برای طرح پیشنهادی (RFP)، مستندسازی و موارد مربوط به آزمایش و ارزیابی کابل‌ها و شناخت کلیه استانداردها و تجهیزات Passive را پیشنهاد می‌کند.

دانستن این موارد برای فرد طراح ضروری است، ولیکن بیکسی برای اثبات صحت این موارد به طور مستقیم چیزی را طلب نمی‌کند، اما  واقعیت این است که بدون داشتن آگاهی و تجربه‌های لازم امکان اخذ مدرک در حد صفر است.

2- مدارک Installer

از آنجا ‌که کار نصب تجهیزات پسیو شبکه‌های مبتنی بر سیستم‌های انتقال اطلاعات می‌تواند بسیار سلیقه‌ای باشد، بنابراین انجمن بیکسی با معرفی برنامه‌ای مشترک برای نصاب‌های حرفه‌ای، سعی در استاندارد سازی و یک‌سو‌سازی روند کاری ایشان داشته است.

نصاب‌ها  با توجه به تجربه و دانش فنی خود می‌توانند، هر یک از مدارک سطح 1 و سطح 2 این انجمن را اخذ کنند.

اولین مدرک در زمینه نصب در حوزه ITS نصاب سطح 1 با عنوان رسمی 1ITS Installer است که هم‌اکنون امتحان آن بر اساس نسخه چهارم کتاب راهنمای نصب سیستم های انتقال اطلاعات (سرنام Information Transport Systems Installation Manual ITSIM) برگزار می‌شود.

زمان این امتحان دو ساعت بوده و حاوی صد سؤال چهارگزینه‌ای یا صحیح و غلط  یا چند انتخابی است. هزینه اخذ گواهی‌نامه 200 دلار و هزینه شرکت در امتحان نیز 75 دلار است.

حداقل یک‌سال پس از اخذ مدرک سطح 1 نصب، ‌شخص می‌تواند خود را برای شرکت در امتحان سطح دو آماده کند. این امتحان براساس نسخه پنجم کتاب راهنمای روش‌های نصب سیستم‌های انتقال اطلاعات یا ITSIMM (سرنام Information Transport Systems Installation Methods Manual) برگزار می‌شود.

زمان این امتحان دو ساعت بوده و حاوی صد سؤال چهار گزینه‌ای است. هزینه اخذ گواهی‌نامه و شرکت در امتحان نیز همانند نصاب سطح 1 است.

معمولاً نصاب‌های حوزه ITS در دو گرایش کابل‌های مسی یا فیبر نوری تخصص پیدا می‌کنند.

در ضمن، به خاطر پیشرفت‌‌های روزافزون فناوری اعتبار این مدرک نیز سه سال در نظر گرفته شده است افراد پس از اخذ مدارک نصاب سطح 1 و سطح 2 و کسب حداقل پنج سال تجربه کاری می‌توانند برای اخذ مدرک تکنیسین ITS  اقدام کنند، کتاب مرجع این امتحان نیز همان کتاب ITSIMM است، اما تعداد سؤال‌ها در مقایسه با نصاب سطح 1 و 2 اندکی متفاوت است.

3- مدرک NTS Specialty

با یک تجربه دو ساله در زمینه طراحی شبکه و همچنین مطالعه کتاب راهنمای مرجع طراحی شبکه یا NDRM (سرنام‌ Network Design Reference Manual) می‌توان در این امتحان شرکت کرد.
زمان این امتحان یک ساعت و نیم بوده و حاوی 115 سؤال چهار گزینه‌ای است.

هزینه اخذ گواهی‌نامه برای اعضا 295 دلار و برای افراد غیرعضو 435 دلا‌ر، هزینه شرکت در امتحان نیز برای اعضای رسمی 100 دلار و برای اشخاص غیر عضو 275 دلار است.

4- مدرک OSP Specialty

کسانی که مدرک RCDD را اخذ کرده و حداقل دو سال تجربه عملی در محیط‌های کاری بزرگ یا بیرونی Outside Plant  دارند می‌توانند کتاب OSPDRM (سرنام Outside Plant Design Reference Manual) را مطالعه کرده و برای اخذ این مدرک اقدام کنند.

زمان امتحان دو ساعت  بوده و حاوی 135 سؤال چهارگزینه‌ای است. شرکت کنندگان این امتحان باید هزینه‌ای معادل امتحان NTS پرداخت کنند.

5- مدرک Wireless Design

افرادی که مدرک RCDD را با دو سال سابقه فعالیت در زمینه طراحی وایرلس دارند می‌توانند برای اخذ مدرک WD Specialty اقدام کنند.

برای شرکت در این امتحان آشنایی کامل با کتاب راهنمای مرجع طراحی وایرلس WRDM (سرنام Wireless Reference Design Manual) ضروری است.

زمان و تعداد سؤالات امتحان و همچنین هزینه‌های اخذ این مدرک نیز مشابه مدرک NTS یا OSP است.

واقعیت این است که هزینه‌های مربوط به شرکت در کلاس‌های آموزشی وامتحان‌ها و همچنین خرید کتاب‌های دوره‌های آموزشی انجمن بیکسی بسیار گران است، اما ارزش و اعتبار بین‌المللی این مدارک باعث می شود که در کلیه کشورها کلیه کارهای اجرایی تنها به افرادی که مدارک مرتبط را اخذ کرده‌اند،‌داده شود.

از طرف دیگر، حقوق و دستمزد افراد مدرک‌دار با سایر افرادی که هیچ مدرکی اخذ نکرده‌اند، به هیچ وجه قابل مقایسه نیست.

‌متأسفانه، به دلا‌یل مختلف تعداد اعضای این انجمن در ایران به تعداد انگشتان دست هم نمی‌رسد.
در نهایت امید است روزی ارزش واقعی مدارک بیکسی برای تمامی فعالان حوزه سیستم‌های انتقال اطلاعات در کشور ما آشکار شده و کار به جایی بر‌سد که در مناقصه‌های و پروژه‌های اجرایی بزرگ Passive ‌داشتن این مدارک امتیاز محسوب شده و کارها به معنای واقعی به کاردان سپرده شود!